Kripto & Bitcoin Ödemeleri Nasıl Kabul Edilir

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Blockchain teknolojisindeki önemli gelişmeler kripto para birimlerini herkes için kullanılabilir bir forma dönüştürüyor. Büyük dünya devi markalardan küçük web sitelerine kadar farklı alanlarda faaliyet gösteren çok sayıda işletme blockchain teknolojisi ürünlerinden faydalanmaya başladı. Blockchain teknolojisinin ürünlerinden biri olan kripto paraların geleceğin en yaygın dolaşıma sahip para birimleri olacağı öngörülüyor. İşletmeler kripto paraların bu denli yaygınlaşacağı günler için hazırlık yapmaya başladı. Peki bir işletme ödeme yöntemi olarak kripto paralardan yararlanmak için ne yapmalı?

Öncelikle blockchain teknolojisi dışarıdan göründüğü kadar karmaşık değil. İşletmeler kendileriyle en iyi iletişimi sürdüren bir aracı firma ile çalışmalarına başlayabilirler. Burada sadece 2 temel görev vardır. Seçilen kripto para borsasından sonra dijital cüzdanınız oluşturulmalıdır. İşlemin yapılacağı kripto para birimine karar verildikten sonra her şey hazırdır.

Bitcoin ödeme sistemi nedir?

Ödeme yöntemleri arasında en hızlı ödeme sistemi blockchain teknolojisidir. Diğer geleneksel ödeme yöntemleri günümüzün rekabetçi piyasalarında artık oldukça yavaş ve maliyetlidir. Modern dünyada e-ticaret faaliyetlerinin artmasıyla birlikte ödeme yöntemlerinde de yeniliklere ihtiyaç duyuldu. Bitcoin ile ödeme bu anlamda en iyi çözümleri sunuyor. Kripto paralar arasında en popüler dijital varlık olan Bİtocin, dünyanın her yerinde kullanıcıya sahip. Bu özelliği sayesinde erişilebilirliği herkes için iyidir.

Bir işletme sattığı ürün veya hizmet için ödeme yöntemi olarak bitcoin kabul ediyorsa bitcoin ödeme sistemi ile faaliyet gösteriyor demektir. Bu yenilikçi teknoloji piyasada giderek daha yaygın hale geliyor. Bununla birlikte, diğer kripto para birimleri gibi bitcoinler de bazı riskli özelliklere sahiptir. Bitcoinlerde volatilite olasılığı mevcuttur. Ani düşüşler ve yükselişler 1 Bitcoin’in değerinde yaşanmaktadır. Öte yandan volatilite, yatırımcıların ve işletmelerin gözünü korkutan, kripto paraların ortak bir sorunudur. Neyse ki stablecoin adı verilen bir kripto para türünde bu sorunlar yaşanmıyor. Sabit değerini koruyan mekanizmalarla inşa edilen kripto paralar aracılığıyla iş hayatınıza güvenle devam edebilirsiniz.

Kripto ve Blockchain arasındaki farklar nelerdir?

Dijital varlıklar hakkında yeterli bilgiye sahip olmayanların kafası blok zinciri ve kripto kavramlarıyla karışabilir. Aslında ikisinin farklı anlamları var. Blockchain teknolojisi, birbiri ardına dizilmiş algoritmalarla dolu bloklar ağı olan açık defter teknolojisinin adıdır. Bu teknolojinin ürünlerinden biri de kripto para birimleridir. Blockchain teknolojisi kripto paraların arka planıdır. Kripto ve blok zinciri birbirine yakın kavramlardır ancak bu teknolojiye uzun süredir adapte olanlar için anlamları ve işlevleri oldukça farklı kabul edilir.

Blockchain teknolojisi, içinde zorlu matematik problemleri olan bloklardan oluşan bir defterler kümesini temsil eder. Bu problemler node adı verilen bilgisayarlar yardımıyla çözülmeye çalışılır ve madencilik süreci tamamlanır. Sistemin ödül olarak verdiği dijital varlıklar da kripto para birimleridir.

İşletmem için Kripto Cüzdanı Oluşturma

E-ticaretin giderek yaygınlaşması, ödeme yöntemlerinde ve kullanılan para şeklinde önemli değişikliklere yol açtı. Hem günümüzde kullanılan para birimleri hem de ödeme yöntemleri yeni dijital versiyonlarını beraberinde getirmiştir. Blockchain teknolojisi ekonomi dünyasında tüm oyunu değiştirdi. Birçok piyasa araştırmacısı ve yazılım geliştiricisine göre, stabilcoinler dolaşımdaki fiat para birimlerinin yerini alacak. Geleneksel ödeme yöntemleri ise blockchain ödemesi ile tamamen değişmiş görünüyor.

Bu değişimlerle uyum içinde ilerlemek isteyen işletmelerin bu teknolojiye entegre olması gerekiyor. Kripto cüzdan işinde çalışmak isteyenlerin yapması gereken bazı basit adımlar var. Öncelikle beklentilerine uygun bir kripto para borsası seçmeleri gerekiyor. Daha sonra dijital bir cüzdan oluşturulacaktır. Ödemelerin hangi kripto para birimi üzerinden yapılacağı belirlendikten sonra entegrasyon sürecinin tamamlandığı söylenebilir. İşlem yapılacak para birimi için stablecoin türleri önerilmektedir. Bu sayede kripto paraların volatilite ve dalgalanma riskleri ortadan kaldırılırken dijital varlıkların sınırsız avantajları da korunmuş olur.

Küçük bir şirket olarak Bitcoin nasıl bir ödeme yöntemi olarak kabul edilir?

Blockchain teknolojisinin en popüler avantajlarından biri eşitlikçi yaklaşımı ve herkes tarafından erişilebilir olmasıdır. Merkezi olmayan yapısı sayesinde herhangi bir kurum tarafından denetlenmez ve işlemlere kota uygulanamaz. Bu özellikleri sayesinde popülerliği her geçen gün artmaktadır. Üstelik sadece büyük şirketler için değil küçük işletmeler için de avantajlı çözümler sunuyor. Öte yandan günümüzün dijitalleşen dünyasında küçük ya da büyük olmaktan ziyade online ekosistemlerde ne kadar işlev gördüğümüz daha önemli.

Nispeten küçük bir işletme olsanız dahi blockchain ödeme sistemlerini çok basit bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken bir kripto para borsasında dijital bir cüzdan oluşturmak. Mevcut varlıklarınızı entegre ettikten sonra artık herhangi bir kripto parayı ödeme yöntemi olarak kabul edebilirsiniz. Bu noktada güvenilir sabit coinleri tercih etmekte fayda var. Çünkü diğer stablecoin türlerinde olduğu gibi sabit bir değeri koruyacak mekanizmaya sahiptirler. Bu işleyiş stabil coinlerde volatilite ve dalgalanma görme ihtimalini ortadan kaldırıyor. Kripto paralar yüksek volatilite riski taşır. Bu da dalgalanmalara neden olur. Tüm kripto para birimleri aynı likiditeye sahip değildir. Neyse ki sabit coinlerde bu sorun yoktur. İşletmeler hem dijital varlıkların avantajlarından faydalanır hem de tıpkı itibari para birimlerinde olduğu gibi ani değişim korkusu yaşamaz.

0
be_endim
Beğendim
1
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Güncel Kripto Para Analizleri ve Yorumları ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!